Żywe plot czyli żywopłoty

Żywe ogrodzenie lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty często spełniają podobną funkcję jak ogrodzenia plastikowe, aczkolwiek nierzadko służą także za ozdobę. Na ogól takie ploty tworzy się w nasłonecznionych kompozycjach, w których w mgnieniu oka rosną oraz mocno gęstnieją. Wiele wdzięku posiadają również takie rosnące mury, które prowadza przez zacienione zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z półprzezroczysta w niektórych miejscach plątanina gałęzi albo kwiatami kreują zajmujące spojrzenie widoki,a życiodajna wilgotność, bijąca od zatopionej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu ogrodzenia wycisza i odpręża.

Stawiając ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, trzeba zerknąć na funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogródku, a także nasze przyzwyczajenia i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ploty o normalnym pokroju same wzrastają, częstokroć tez bujnie rozkwitają, lecz potrzebują też wiele miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia mogą być nadzwyczaj smukłe, hoc należny je regularnie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszta nabycia roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, dlatego że takie plot komponuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków akceptowalny powinien być roślinny parkan o wysokości półtora m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w chwili obecnej na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
• jest łatwy w uprawie,
• odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
• w mgnieniu oka kiełkuje,
• cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie żółknie od spodu,
• w regionach o umiarkowanym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę listowia, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga połyskująca-jesienią wspaniale zmienia kolor na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Bywają to to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, i cześć pnączy pozostawić dzikich, by rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s